Covid-19’a Bağlı Normalleşme Sonrası Çiçek Satışlarında Artış

Hepimizin bildiği üzere Covid-19 salgını tüm dünyada bazı değişikliklerin yaşanmasına sebep olmuştur. Bu süreçte insanlar evlerinden dışarıya çıkmaya korkmuşlar ve zorunlu olmayan işlerini ertelemişlerdir. Evde geçen süre boyunca çeşitli hobi arayışları ise devam etmiştir.

Evde geçen süre boyunca insanların evlerini ve hayatlarını güzelleştirmeye çalışmaları dikkat çekmiştir. Balkonlarını bir çiçek bahçesine çevirenler, evin farklı alanlarında çiçeklerle dekorasyonunu tamamlayanlar sık sık sosyal medyada yer almıştır. Tüm bunların etkisiyle birlikte normalleşme sürecine girerken çiçek satışlarında da bir artış gözlenmiştir.

Esenyurt Çiçekci

Normalleşmenin İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Evlere kapalı olarak geçen haftalar herkesin sıkılmasına sebep olmuştur. Koronavirüs salgını nedeniyle eşle dostla bir araya gelinen günler ise özlenmiştir. İnsanlar alışverişlerine bile ara vermişlerdir. Haliyle normalleşme sürecinde ilk olarak özlenen aktiviteler yapılacaktır. İnsanlar dışarı çıkıp gezerken, ellerine bir çiçek alıp eve dönmeyi özlediklerinden dolayı, normalleşme sayesinde bu özlemlerini gidermeye çalışıyorlar.

Tüm dünyayı etkisine altına alan bu salgın hastalık, moralleri bozmakla kalmamış birçok insanı depresyonun eşiğine sürüklemiştir. Yakınlarını göremeden dört duvar arasına tıkılıp kalan insanların böyle hissetmesi son derece normaldir.

Bu süreçte insanlara moral veren yine çiçekler olacaktır. Bir orkidenin güzelliği, bir menekşenin renkleri, bir papatyanın saflığı ile ruhlarda açılan yaralar yavaş yavaş sarılacaktır. Çiçek satışlarında gözlenen artış, bu duruma yorulabilir.

Covid-19 Salgını Sonrası Bizi Bekleyenler

Uzunca bir süre daha eski düzene dönmek ne yazık ki mümkün görünmüyor. Kapalı alanlarda kalmak istemeyen, birbiriyle görüşmeyi normalleşme süresinde dahi erteleyen insanların sayısı oldukça fazladır. Koronavirüs salgının etkileri devam ederken doğanın güzelliklerinden sonuna kadar faydalanmak gerekir.

Bitkilerin ve çiçeklerin getirdiği huzuru başka bir yerde bulmak zordur. Evinizin her bölümü farklı cinsteki çiçeklerle güzelleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu süreci bedenen ve ruhen en az hasarla atlatmak önemlidir. Çiçeklerin bu etkisinden özellikle salgın döneminde ve sonrasındaki normalleşme sürecinde faydalanmak gerekir.

Çiçek kokusunun ve görüntüsünün insan ruhuna iyi gelme özelliği vardır. Bu güzelliklerden evinizin ve iş yerinizin ortamını iyileştirmek anlamında faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp WhatsApp Destek